Leczenie żywieniowe

"Akademia naŻywieniu" - Podróżowanie na żywieniu dojelitowym

Porady dotyczące podróżowania dla osób żywionych dojelitowo

Żywienie dojelitowe nie oznacza ciągłego siedzenia w „czterech ścianach”. Wakacje za granicą, czy rodzinny wyjazd w góry - jest to jak najbardziej możliwe. Aby móc cieszyć się w pełni z wypoczynku poza domem, do każdej podróży należy odpowiednio się przygotować i skonsultować z lekarzem, czy Twój aktualny stan zdrowia pozwala na dany wyjazd. Wiesz już, że możesz pakować walizki? Mamy nadzieję, że zawarte poniżej wskazówki pomogą Ci w zaplanowaniu podróży. 

Podstawowy pakiet podróżnika

Niezależnie, gdzie się wybierasz oraz jakim środkiem transportu, musisz zadbać o takie kwestie jak:

- Odpowiednie skompletowanie preparatów i sprzętu medycznego (może Ci w tym pomóc nasza lista znajdująca się w załączniku);

- Pozyskanie adresu oraz numeru telefonu do najbliższej placówki medycznej, numeru telefonu do lekarza prowadzącego/poradni;

- Zaświadczenie dotyczące żywienia dojelitowego (możesz pobrać ze strony apetytnazycie.org, z zakładki “pliki do pobrania”);

- Ubezpieczenie zdrowotne (w przypadku podróży zagranicznej).

 

Podróż samochodem

Jest to najwygodniejsza forma transportu dla pacjenta żywionego dojelitowo, ze względu na brak ograniczeń dotyczących ilości preparatów żywieniowych, a także możliwość przetransportowania ich bezpośrednio do miejsca docelowego, bez konieczności dźwigania. 

Warto pamiętać, aby podczas podróży samochodem mieć przy sobie butelkę lub opakowanie preparatu żywienia medycznego, butelkę wody oraz rurkę i strzykawkę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji (np. długi postój spowodowany remontem drogi). Nie możemy również zapominać o żelu dezynfekującym i parze rękawiczek jałowych, które mogą być pomocne w sytuacji, kiedy nie będziemy mieli możliwości umycia rąk.

 

Podróż samolotem 

W przypadku dalszych podróży z pewnością znacznie szybszym środkiem transportu okaże się samolot. Musimy jednak liczyć się z formalnościami związanymi z przewożeniem płynów (czyt. preparatów żywienia dojelitowego). Jeżeli chcemy przewozić żywienie medyczne poza bagażem rejestrowanym (a warto mieć ze sobą zapas na wypadek nieprzewidzianych sytuacji), musimy o tym wcześniej poinformować linie lotnicze. W tym celu należy skontaktować się z doradcą klienta (telefonicznie lub poprzez czat internetowy) i podać informacje tj. nazwa preparatu, pojemność butelki oraz ilość opakowań, jaką zamierzamy ze sobą zabrać. Trzeba to zrobić najpóźniej 7 dni przed planowanym wylotem. Następnie otrzymujemy na maila specjalne upoważnienie do wzięcia bagażu medycznego, które należy wydrukować i przedstawić podczas odprawy. Możemy również zwrócić się o specjalną asystę na lotnisku, dzięki czemu nie będziemy musieli załatwiać wszystkiego sami oraz przenosić ciężkich rzeczy.

 

Podróż pociągiem

Podróż tym środkiem transportu z perspektywy pacjenta żywionego dojelitowo ma swoje plusy i minusy. Do atutów na pewno możemy zaliczyć brak ograniczeń dotyczących przewożenia diet przemysłowych oraz stały dostęp do toalety. Wadą - transport bagaży z dworca do miejsca docelowego i na odwrót. Większość przewoźników, z PKP na czele, oferuje pomoc w obrębie dworca. Może ona m.in. polegać na przetransportowaniu bagaży z pociągu bezpośrednio do autobusu/taksówki. Aby skorzystać z takiej asysty należy wypełnić wniosek za pośrednictwem internetu lub skontaktować się telefonicznie z przewoźnikiem nie później niż 48 godzin przed planowanym odjazdem. 

 

Jeszcze tylko LISTA RZECZY DO ZABRANIA, ZWIĄZANYCH Z ŻYWIENIEM DOJELITOWYM

- Preparaty żywienia dojelitowego - _____ sztuk

- Strzykawki - _____ sztuk

- Gaziki - _____ sztuk

- Plaster medyczny

- Rurka do karmienia (w przypadku gastrostomii niskoprofilowej)

- Środek dezynfekujący (np. Octenisept)

- Nożyczki

- Zapasowa gastrostomia typu G-tube

- Leki _______________________________________________

- Zaświadczenie dot. żywienia (w wersji polskiej / angielskiej)

- Ważne numery telefonów

- Inne _______________________________________________

 

I bon voyage! Miłego odpoczynku!

 

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek