Leczenie żywieniowe

Historia pacjenta z serii „Życie na Żywieniu” – Laura

Laura, dziś wesoła, pełna energii, radości i chęci do życia dziewczynka - swoją przygodę z żywieniem dojelitowym rozpoczęła w dniu urodzin. Atrezja przełyku - taka diagnoza została postawiona w ostatnich tygodniach ciąży. Swoje pierwsze 6 miesięcy Laura przespała w narkozie przechodząc liczne mniej i bardziej skomplikowane operacje i zabiegi chirurgiczne,których celem było zespolenie przełyku i zapewnienie drożności układu pokarmowego - w szczególności dwunastnicy. Jako stały gość oddziału intensywnej terapii, swoim uporem, siłą i wolą walki o przeżycie zaskarbiła sobie serca personelu medycznego. 
Niestety, podejmowane starania nie dawały zadowalających efektów ani szansy na choćby chwilowe opuszczenie murów szpitala. Pierwsze urodziny Laura spędziła już w nowej placówce, gdzie po kilku miesiącach bezskutecznej walki ze zwężającym się światłem przełyku, z okazji zbliżających się świąt zaproponowano dwutygodniową przepustkę do domu. Niedrożność przełyku towarzyszyła nam przez pierwsze 1,5 roku, jednak w końcu w ramach kilkunastogodzinnej operacji dokonano rekonstrukcji przełyku i ponownego zespolenia.
Laura początkowo głównie była karmiona specjalnym mlekiem we wlewie ciągłym i zaczęliśmy od 20 godzin. Nie było żadnych problemów z przyswajaniem. Laura ładnie przybierała na wadze i rozwijała się. Gdy skończyła 2 lata, mleko zostało zmienione na kompletną dietę do żywienia dojelitowego dla dzieci i do dnia dzisiejszego jest nią żywiona. Z czasem mogliśmy zwiększać tempo podaży, a tym samym czas karmienia zmniejszył się do 16 godzin. Laura w dalszym ciągu prawidłowo się rozwija. Aktualnie powoli
schodzimy z objętości diety dojelitowej, ponieważ Laura uczy się jeść.

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek