Strefa wiedzy dorosłego

"Na żywieniu" w podróży - wskazówki jak bezpiecznie spędzić czas poza domem

Dla wielu osób leczonych żywieniowo podróżowanie to prawdziwe wyzwanie, z którym trudno im się zmierzyć. Jednocześnie przy zachowaniu odpowiednich reguł postępowania oraz dokładnym zaplanowaniu podróży okazuje się, że wakacje poza domem są całkiem realne. Z jednej strony mogą dać dużo satysfakcji z tego, że mamy okazję doświadczyć namiastki normalności a z drugiej strony zaspokoją potrzebę odpoczynku i oderwania się od codziennej rutyny.

W związku z uniwersalnością wielu zaleceń dotyczących podróżowania osób żywionych dojelitowo jak i pozajelitowo, przygotowaliśmy jeden poradnik dla obu rodzajów żywienia. Ewentualne różnice staraliśmy się dodatkowo wyodrębnić.
 
Planowanie wakacji.
 
Jest wiele czynników, od których zależy, jakie wakacje możemy wybrać. Ważne jest, by rozważyć wszystkie aspekty, zanim wyruszymy z domu. Zacznijmy od wybrania typu zakwaterowania i środka transportu.
 
Pamiętajmy, że czas trwania naszych wakacji określa także ilość medycznych zapasów i całego sprzętu do żywienia, którego będziemy potrzebować i które musimy zabrać ze sobą. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że będziemy mieli dodatkowy i to dość spory bagaż.
W miarę możliwości zacznijmy planować swoje wakacje tak wcześnie jak tylko to możliwe.
Ważne jest aby przedyskutować nasze plany z lekarzem prowadzącym żywienie, ponieważ szpital lub ośrodek, który się nami zajmuje musi zagwarantować, że rodzaj wakacji, które planujemy jest dla nas odpowiedni. Wiele kurortów znajduje się w miejscach bardzo gorących, dlatego powinniśmy porozmawiać o możliwości picia dodatkowych płynów, aby się nie odwodnić. 
 
Zaświadczenie
 
Należy poprosić o zaświadczenie, o tym, że aktualnie jesteśmy na żywieniu oraz dlaczego potrzebujemy terapii żywieniowej. Takie zaświadczenie będzie potrzebne w podróży. Powinno zawierać opis stosowanej terapii żywieniowej, nazwy wszystkich sprzętów i mieszanek odżywczych oraz istotną informację o tym, że taki rodzaj terapii jest niezbędny do podtrzymania funkcji życiowych twojego organizmu.
 
Zaświadczenie dla osób na żywionych pozajelitowo w wersji polskiej i angielskiej.
 
Pozajelitowe_PL  Pozajelitowe_ENG
 
Zaświadczenie dla osób na żywionych dojelitowo w wersji polskiej i angielskiej.
 
Dojelitowe_PL  Dojelitowe_ENG
 
Kiedy otrzymamy podpis na takim zaświadczenie wydrukujmy je w kilku egzemplarzach bądź zróbmy kilka kserokopii,  ponieważ w różnych miejscach podczas podróży możemy być o nie poproszeni. Może okazać się konieczne, aby to zaświadczenie było przetłumaczone na język kraju, do którego się wybieramy. 
 
Biuro podróży
 
Jeżeli wybraliśmy już cel podróży, datę oraz posiadamy już wystawione zaświadczenie to jesteśmy gotowi do podróży i możemy już zarezerwować miejsce, w którym spędzimy wakacje. 
Na szczęści konkurencja na rynku biur podróży jest ogromna, więc jeśli będziemy mieli jakiekolwiek problemy z porozumieniem się z przedstawicielem, możemy wybrać po prostu inne biuro. 
 
Kiedy wybieramy miejsce na  wakacje, musimy powiedzieć przedstawicielowi biura podróży o naszych szczególnych wymaganiach. Poinformujmy go szczegółowo i dokładnie w kwestii naszej niepełnosprawności (specjalnych potrzeb). Zwróćmy uwagę na udogodnienia i specjalne warunki, których będziemy potrzebować na miejscu, takie jak na przykład lodówka w pokoju – lodówka o większym rozmiarze, pokój z łazienką, winda w budynku itp.
 
Bez względu na to, czy sami organizujemy swoją podróż czy załatwia za nas to biuro musimy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu standardów i wyposażenia miejsca, do którego się wybieramy (czy znajduje się tam toaleta, lodówka, winda itd.,)
Poinformujmy biuro podróży o tym, że będziemy transportować ważne medyczne zaopatrzenie i sprzęt, ponieważ biuro musi powiadomić linie lotnicze lub organizatora wyjazdu.
 
Pakowanie
 
Gdy zarezerwujemy już miejsce, powinniśmy zrobić szczegółową listę rzeczy, których będziemy potrzebować, które musimy zabrać ze sobą. To sprawi, że będziemy dokładnie wiedzieć i niczego nie zapomnimy. Zawsze zabierajmy ze sobą dodatkowe zaopatrzenie, aby być przygotowanym na różne sytuacje. 
Na przykład torebka z dietą może zostać uszkodzona, lub będziemy musieli częściej zmienić zestaw do pompy. Kiedy zrobimy już dokładną listę, to pozwoli nam na określenie ile będziemy mieli dodatkowego bagażu.
 
Wyraźnie oznacz bagaż medyczny, by zapakować go ze szczególną ostrożnością oraz podpisz go imieniem i nazwiskiem, w razie zagubienia. Upewnijmy się, że nasz bagaż jest bezpiecznie zapakowany i zawsze na odprawie zgłaszajmy, że będziemy transportować ważny medyczny bagaż. Najlepiej umieścić na nim napis: ‘’MEDICAL GOODS – HANDLE WITH CARE’’
 
Mieszanki odżywcze w puszkach, lub już te gotowe w torebkach (żywienie dojelitowe) powinny być transportowane w wytrzymałych kartonach. Warto zabrać ze sobą taśmę klejącą w razie kontroli na lotnisku. 
 
Do transportu mieszanin do żywienia pozajelitowego, które muszą być przechowywane w temperaturze chłodniczej, służą dedykowane do tego systemy/pojemniki chłodnicze.
 
http://www.suchy-lod.com.pl/
http://www.dssmithpackagingeurope.com/c/sca-cool-logistics/temperature-controlled-packaging/Dry-Ice-Shippers1/
 
Linie lotnicze
 
Skontaktujmy się z Działem Obsługi Klienta wybranych linii lotniczych i przekażmy następujące informacje:
- o tym, że będziemy transportować sprzęt medyczny, (powiedzmy również z jakiego powodu)
- w trakcie rozmowy musimy także przekazać jaka jest waga i rozmiary każdego opakowania, które musimy ze sobą zabrać
 
Każda z linii lotniczych ma inną politykę dotyczącą opłaty za dodatkowy bagaż
Jeżeli odpowiednio wcześnie i w przekonujący sposób uzasadnimy konieczność zabrania ze sobą bagażu medycznego nie powinniśmy za niego płacić.
Pamiętajmy, aby zawsze zanotować imię i nazwisko osoby z którą o tym rozmawiamy oraz poprosić o odnotowanie w rejestrze naszej rezerwacji o przebytej rozmowie.
 
Podróż samolotem
 
Przed podróżą samolotem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to by dochować wszelkich zaleceń dietetycznych. Pomoże to uniknąć nam ewentualnych dodatkowych niedogodności związanych z koniecznością częstych wizyt w toalecie. Jeśli jednak mamy na to wpływ najlepiej by w czasie podróży wybrać miejsce stosunkowo blisko toalety o czym również powinniśmy wspomnieć przy rezerwacji miejsc.
 
Najlepiej ubrać się w wygodne, przewiewne ubranie, nasmarować się kremem nawilżającym, ponieważ należy pamiętać, że nasza skóra może się odwodnić/wysuszyć.
 
Należy zapytać swój zespół żywieniowy o wrażliwość preparatów i sprzętu medycznego na promienie rentgenowskie, aby wiedzieć, czy nie zaszkodzi im kontrola bagażu, do której te promienie są wykorzystywane.
Jeśli będziemy podróżować sami i nie będziemy w stanie wypakować swojego bagażu zgłośmy to już na odprawie.
Jeżeli podczas lotu samolotem będziemy używać pompy musimy zgłosić ten fakt do obsługi klienta, czasem może być potrzebna specjalna zgoda, oraz będziesz musiał poinformować pracowników o szczegółach dotyczących działania pompy. Może okazać się, że podczas startowania jak również lądowania samolotu będziemy musieli wyłączyć na chwilę pompę.
 
Starannie zapakujmy cały sprzęt (pompę+mieszankę odżywczą) do plecaczka, będzie to częścią naszego bagażu podręcznego. Bagaż podręczny musi być dla nas łatwo dostępny. Pamiętajmy, że w podręcznym bagażu powinny znajdować się także leki, jeżeli musimy je przyjąć w trakcie lotu. Gdy nasz podręczny bagaż będzie przekraczał wymiary musimy o tym poinformować obsługę i dostarczyć także zaświadczenie od lekarza (na przykład o tym, że w trakcie lotu musimy przyjąć określoną ilość diety).
Przed podróżną upewnijmy się, że wszystkie kwestie dotyczące tego, że będziemy transportować medyczny bagaż zostały na pewno uzgodnione z biurem podróży, z liniami lotniczymi. Jeżeli zapomnieliśmy o czymś postarajmy się jak najszybciej to załatwić.
Zapytajmy, czy linie lotnicze, którymi będziemy podróżować mają materiały edukacyjne, dla osób ze specjalnymi wymaganiami (ze względu na stan zdrowia).
Kiedy planujemy podróż samochodem musimy zapakować odżywki w specjalna torbę chłodzącą. 
 
Ubezpieczenie i karta EKUZ
 
Jeżeli będziemy podróżować po krajach Unii Europejskiej powinniśmy uzyskać EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest to dokument potwierdzający nasze prawo do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie UE.
Niezbędną czynnością przed każdym wyjazdem zagranicznym jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, by uwzględniało ono ochronę dla osób z chorobą przewlekłą. Dokładnie zapoznaj się z treścią ogólnych warunków polisą ubezpieczeniową i wybierz najlepszą dla siebie.
Upewnij się, że jesteś całkowicie objęty ubezpieczeniem i spełnione są wszystkie warunki, o które prosiłeś. W przeciwnym razie możesz być narażony na poniesienie kosztów leczenia związanych z pobytem za granicą.
 
 
Przydatne informacje :
 
- zanotujmy dane ambasady Polski w kraju do którego się wybieramy, aby w razie nieprzewidzianych okoliczności móc się z nią skontaktować
 
- odszukajmy najbliższy szpital, skontaktujmy się z lekarzem z ośrodkiem zajmującym się żywieniem dojelitowym/pozajelitowym aby mieć opiekę na miejscu. W celu znalezienia właściwego ośrodka w danym kraju możesz skorzystać z naszej pomocy.
 
- przed wyjazdem warto dokonać kontroli serwisowej pompy oraz na wypadek awarii zabrać ze sobą zestawy grawitacyjne, umożliwiające podaż diety bądź mieszanin żywieniowych bez pompy
 
- kiedy nie mamy pewności co do standardu jakości kranowej wody musimy zabezpieczyć wodę butelkową, która będzie potrzebna do mycia rąk przed zmienianiem zestawów, przy pielęgnacji zgłębnika. Zachowanie dodatkowej ostrożności w zakresie przestrzegania zasad higieny jest niezbędne w krajach, w których jest gorący klimat.
 
- zabierzmy ze sobą ważne numery telefonów – do naszego lekarza, szpitala, pielęgniarki z którymi zawsze i o każdej porze będziemy mogli się skontaktować
 
- warto wiedzieć, że w niektórych krajach wtyczki kontaktowe różnią się od naszych polskich, dlatego przed wyjazdem należy to sprawdzić i na wszelki wypadek zabezpieczyć się i kupić specjalną przełączkę
 
- jeżeli nasza pompa działa na baterię – zabezpieczmy się i weźmy ze sobą zapas baterii
 
- jeżeli mamy wyłonioną stomię zabierzmy ze sobą odpowiedni zapas opatrunków i worków stomijnych, ponieważ w gorącym klimacie będziemy musieli częściej je zmieniać
 
- gdy nie będziemy mieszkać w hotelu, a na przykład będziemy podróżować camperem  należy zabrać ze sobą przenośną lodówkę
 
- przed wyjazdem należy ustalić z hotelem/ miejscem zakwaterowania odpowiedni rodzaj diety dla nas (jeżeli spożywamy posiłki), musimy jednak wziąć pod uwagę to, że nie zawsze posiłki muszą nam odpowiadać, dlatego zabierzmy ze sobą suchy prowiant, który wykorzystamy, zanim znajdziemy na miejscu sklep
 
- preparaty odżywcze do żywienia dojelitowego powinny być przechowywane w zamkniętym, zaciemnionym miejscu, temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 30stopni Celsjusza. Nie muszą być one przechowywane w lodówce.
 
- podczas podaży preparatów żywieniowych nie przebywaj na słońcu, aby plecak z odżywką i pompą nie nagrzewał się. Może to spowodować, ze preparat odżywczy straci stabilność co może nieść ze sobą działania niepożądane.
 
Na wakacjach będziemy potrzebowali pomocy medycznej w przypadku:
- zadławienia się lub trudności w oddychaniu
- nudności, wymiotów, biegunki utrzymującej się więcej niż 2 dni
- objawów odwodnienia
- utraty wagi 
- zatkania, przesunięcia się zgłębnika (DOJELITOWE)
- podrażnienia, zakażenia skóry wokół przetoki odżywczej (DOJELITOWE)
- zaczerwienienia, wysięku w okolicy wkłucia centralnego (POZAJELITOWE)
- mechanicznego uszkodzenia cewnika (pęknięcia, naderwania itp) (POZAJELITOWE)  
- osłabienia, utraty przytomności
- kiedy z jakiegoś powodu będziemy musieli przerwać żywienie na dłużej niż 24 godziny (o ile nie jest to planowane)
 
Oczywiście to jedynie najważniejsze przypadki wymagające od nas dodatkowej kontroli. 
Warto jednak pamiętać o tym by działać z wyprzedzeniem i zgłaszać bądź konsultować niepokojące nas objawy możliwie wcześnie. Wążne by nie czekać na moment w którym objawy będą już bardzo nasilone.
 
Wszelkie zawarte powyżej informacje prosimy traktować w formie porad, które należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym bądź zespołem żywieniowym i dostosować do aktualnego stanu zdrowia.
 
Zapraszamy również do wysłuchania webinaru na ten temat 
 
 
Przewodnik powstał na bazie poniższych artykułów:
http://pinnt.com/Members-Area/New-Members-Information/Holiday-Guideline-2013.aspx
http://www.todaysdietitian.com/newarchives/090111p26.shtml
http://www.oley.org/traveltips.html 

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek